Kurzy jsou pro členy nebo pro členem pověřeného zástupce zdarma. Pro ostatní zájemce stačí, když se po dobu trvání kurzu stanou členy spolku.

Kurzy práce s počítačem a internetem jsou návazné, tzn. po ukončení kurzu I. – začátečníci je možné dle zájmu pokračovat do kurzu II. – mírně pokročilí a III. – středně pokročilí.

Výuka probíhá v učebně spolku Praha12.net na adrese Komořanská 178/35, Praha 4, viz MAPA. Doprava: Tram 3, 17, 21 – zastávka Nádraží Modřany. Bus 139, 165 – zastávka Cukrovar Modřany nebo bus 117 – zastávka Obchodní náměstí.

Pro každého účastníka je v učebně k dispozici počítač s operačním systémem Windows 7 a přístupem k internetu. Účastníci obdrží materiály pro výuku, poznámkový blok a psací potřeby. K dispozici je samozřejmě WC a jednoduché občerstvení (káva, čaj, nealko nápoje) zdarma. Po skončení kurzu obdrží každý účastník certifikát o absolvování.

Všeobecné podmínky kurzů najdete ZDE.

Pokud nejste členem spolku Praha12.net a ani nejste pověřeni řádným členem spolku, vyplňte prosím žádost o členství. Do políčka Poznámka napište, že máte zájem jen o kurzy, ne o připojení.

Přehled otevíraných kurzů

Název kurzu v tabulce je zároveň odkaz na přihlášku.

Název kurzu Čas Termíny
Počítač a internet I. – začátečníci, úroveň 2 středa 13-15 9 lekcí (od 3.5. od 28.6.)
Počítač a internet II. – mírně pokročilí, úroveň 1 středa 17-19 9 lekcí (od 3.5. od 28.6.)
Počítač a internet II. – mírně pokročilí, úroveň 2 středa 10-12 9 lekcí (od 3.5. od 28.6.)
Počítač a internet II. – mírně pokročilí, úroveň 2 úterý 13-15 9 lekcí (od 2.5. do 27.6.)
Počítač a internet III. – středně pokročilí, úroveň 1 úterý 17-19 9 lekcí (od 2.5. do 27.6.)
Počítač a internet III. – středně pokročilí, úroveň 1 úterý 10-12 9 lekcí (od 2.5. do 27.6.)
Seznámení s 3D tiskem pondělí 15:30 - 18:30 1 lekce (15.5.)

Pokud si nejste jisti, zda se přihlásit do kurzu pro začátečníky nebo mírně pokročilé, zkuste si odpovědět na následující otázky:

 1. Zvládnete se připojit k veřejné wifi?
 2. Umíte poslat e-mail s přílohou?
 3. Umíte na internetu bez problémů vyhledat informace, které Vás zajímají?
 4. Umíte si pustit video z internetu?
 5. Víte, jaký používáte operační systém?

Je-li Vaše odpověď na některou z otázek negativní, doporučujeme spíše kurz pro začátečníky.

Následuje podrobný popis obsahu jednotlivých kurzů.

Počítač a internet I. – začátečníci

Kurz je určen pro zájemce, kteří nemají žádné nebo mají jen okrajové povědomí o práci s počítačem a využitím internetu.

Po absolvování kurzu budete zvládat základní úkony s počítačem. Naučíte se pracovat s internetem a vyhledávat zde zajímavé informace. Budete si umět najít např. předpověď počasí, otevírací dobu obchodů, programy kin, divadel a televize, jízdní řády, zpravodajství a veškeré informace, které Vás zajímají (zahradničení, recepty, dovolená a mnoho dalších).

Budete moci sledovat starší televizní pořady a poslouchat internetové rádio. Poznáte, že nemusíte mít strach objednat si zboží z internetového obchodu, budete umět posílat e-maily s přílohou, telefonovat pomocí bezplatné aplikace Skype nebo komunikovat na sociálních sítích.

Naučíte se bránit internetovým hrozbám, jako jsou viry nebo spamy v e-mailech. Seznámíte se s prací a základními úkony v textových editorech.

Počítač a internet II. – mírně pokročilí

Kurz je určen pro zájemce, kteří (občas) používají počítač i internet, ale mají pocit, že by si s počítačem mohli lépe rozumět.

Kurz bude zaměřen na úkony, které s počítačem běžně chcete nebo potřebujete vykonávat.

Naučíte se pracovat s textem – používat textový editor, seznámíte se se základními typografickými pravidly. Dozvíte se, jak vytvářet tabulky (používat počítač jako šikovnou kalkulačku) a zobrazit si data v nich pomocí jednoduchých grafů. Budeme se věnovat také základním úpravám fotografií, jako je např. změna jejich velikosti, barev, výřezy atd. Po absolvování kurzu si budete umět přizpůsobit počítač i internetový prohlížeč vlastním potřebám. Stane se z vás zkušený uživatel internetu, který bude mimo jiné umět používat pokročilé možnosti vyhledávání informací a bude vědět, jak se bezpečně pohybovat online.

Cílem kurzu je zlepšit se v ovládání počítače i v práci s internetem, lépe si porozumět s Vaším počítačem a rozšířit paletu činností, které budete na počítači schopni s přehledem vykonávat.

Úroveň 2 je o trochu pokročilejší než úroveň 1.

Počítač a internet III. – středně pokročilí

Kurz je určen pro zájemce, kteří počítač i internet bězně používají, ale chtěli by se dozvědět něco nového a trošku nahlédnout pod pokličku.

Cílem kurzu je posunout se z kategorie „běžný uživatel“ mezi uživatele, kteří už trochu vědí, o co jde.

V kurzu se naučíte například to, jak vytvořit typograficky správný, dobře naformátovaný text tak, aby vámi vytvořené dokumenty vypadaly opravdu profesionálně, jak využít pokročilejší možnosti práce s tabulkami nebo jak vytvořit prezentaci, ve které vhodně představíte téma z jakékoli oblasti. Po absolvování kurzu pro vás nebude problém založit si vlastní blog, vytvořit si webovou fotogalerii, sdílet vaše soubory s ostatními uživateli internetu nebo provozovat vlastní e-mailovou konferenci. Běžné úkony se naučíte dělat tak, aby vás zbytečně nezdržovaly.

Dozvíte se také něco o tom, co je pod povrchem – jak funguje počítač a internet, jak složité je vytvořit vlastní program/aplikaci nebo co všechno obnáší mít vlastní webové stránky. Prostor bude věnován i tématům podle vašeho zájmu.

Seznámení s 3D tiskem (cca 3 hodiny s přestávkou)

 • co je 3D tisk, kde se vzal jak se tiskne
 • seznámení s naší 3D tiskárnou Rebelix
 • modely, kde vzít a jak si nakreslit vlastní
 • jak model proměnit v reálný tisk na Rebelixu (předtisková příprava, nastavení tiskárny)
 • příčiny a řešení vad při tisk modelů
 • vlastní práce na modelu a tisku

Předpokládáme znalost ovládání PC s Windows a práce s Internetem. Po skončení lekce bude možnost samostatné práce s konzultací.